Ekonomi

CAATSA Yaptırımlarının Türkiye’ye Ekonomik Sonuçları Ne Olur?

CAATSA Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin CAATSA Yaptırımları ile birlikte yaptırım uygulayacağı ülkeye askeri techizat, teknik ve mali yardım yapılmasına karşı Başkana yaptırım yapmasına zorlayan bir yasadır. Tabi ki de yaptırımların istisnai durumları da bulunmakta. Bunlardan biri özel durumlarda başkanın bu yaptırımlardan geçici süre ile birlikte kaldırma yetkisi bulunmakta.

CAATSA Yaptırımlarının Türkiye’ye Ekonomik Sonuçları Ne Olur?

 

Neden Türkiye CAATSA  Yaptırımlarının Tehditi Altında?

Türkiye, uzun zamandır hava savunma sistemlerine sahip olmak istiyordu fakat çeşitli nedenlerden ötürü sahip olamıyordu. Bunun için birkaç girişimlerde bulunuldu.

İlk olarak 2015 yılında uzun menzilli füze savunma sistemi için ihale açılmış olsa bile ABD ve NATO‘nun tepkisinden ötürü ihaleden vazgeçildi. Peki ABD ve NATO neden karşı çıkmıştı? 2015 yılında ihaleyi 3.4 milyar dolar ile Çinli bir şirket kazanmıştı.

2015’teki ihaleden vazgeçilmişti fakat Türkiye arayışlarını hiç bırakmadı. Türkiye, Avrupa füze ortak girişim grubu MBDA  ve  ABD savunma şirketi Lockheed Martin tarafından geliştirilen Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi (MEADS) satın alınması gündeme geldi. 2016 yılında Rusya ile S-400 ler için görüşmelere başlandı.

Türkiye’deki bazı bakanların açıklamasına göre 2017 yılında yaptıkları açıklamalara dayanarak Türkiye’nin acilen bir hava savunma sistemlerine ihtiyaç olduğu belirtildi ve NATO üyesi olduğu için ittifak içinden bu ihtiyacı gidermek istedi. Fakat dönemin Milli Savunma Bakanı mali açıdan etkili bir teklif sunamadıklarını belirterek ittifak içinden arayışların sonuçsuz kaldığını açıkladı.

NATO içerisinden hava savunma sistemleri ihtiyacını gideremeyen Türkiye Rusya ile görüşmelere başladı ve S-400‘lerin alımı konusunda uzlaşı sağladı.

CAATSA Yaptırımlarının Türkiye’ye Ekonomik Sonuçları Ne Olur?

 

Peki NATO ve ABD Neden Bu Anlaşmaya Tepki Gösteriyor?

S-400 hava savunma sistemleri Rusya yapımı bir hava savunma sistemidir. NATO dışı üretim olduğundan ötürü NATO S-400’lerin ittifak sistemlerine uyumlu olmadığından şüphe ediyor. Ayrıca bunun da bazı sıkıntılara yol açabileceğinden şüphe ediliyor.

Ayrıca, NATO sistemleri ile ilgili bazı teknik bilgilerin Rusya’nın eline geçebileceğinden endişe duyuyor. Ayrıca Rusya’nın sistemleri hakkında bazı teknik bilgilerin NATO’nun eline geçebileceğinden endişe ediliyor.

Uzmanlar, NATO’nun birbirine entegre hava sistemlerinin bulunduğunu ifade etmekte ve S-400‘lerin maliyet, lojistik ve teknolojik transferi noktasında teknik sorunların ortaya çıkabileceğini öne sürdüler.

Ekonomik Yaptırımlarının Türkiye’ye Ekonomik Sonuçları Ne Olur?

 

CAATSA Yaptırımlarının Ekonomik Olarak Etkileri Nedir

Biliyorsunuzdur ki Caatsa yaptırımlarıyla techizat, mali ve teknik yardımların önü kapanmış oluyor. Bu da demek oluyor ki ekonomik olarak ihracat ve ithalatınız askıya alınıyor.

Savunma Sanayi Şirketlerine yönelik CAATSA yaptırımlarının uygulanması durumunda bu şirketlerin ABD Finans Sistemlerine erişimleri sağlanamayacak ve ABD’li firmalarla ortak iş yürütemeyecek ya da parça alınması önlenecek. F-35 programında üretici ve ortak ülkeler arasında yer alan Türkiye, bu projede uçak gövdesini üretmekte ve Savunma Sanayi Şirketleri bu konuda kendilerini önemli ölçüde geliştirmiştir. Türkiye’nin CAATSA yaptırımlarına maruz kalması ve bu projeden çıkarılması Savunma Sanayi Şirketlerine önemli ölçüde darbe vuracaktır. Türk şirketlerinin bu projeden çıkardıkları bilgiler ile yerli Milli Muharip Uçağı’na aktarmalarında sıkıntı yaşayacaklar.

 

Ayrıca ülkemizin ekonomisinin %62’sini yabancı şirketler çevirmekte. Bu CAATSA yaptırımları ile birlikte önemli ölçüde ekonomik olarak sıkıntıya girecek olan ülkemizin bu CAATSA yaptırımlarından nasıl kurtulacağını hep birlikte bekliyor olacağız…

Ekonomik Yaptırımlarının Türkiye’ye Ekonomik Sonuçları Ne Olur?

 

Siz takipçilerimizin de S-400 alımı ve CAATSA yaptırımları hakkında yorumlarını bekliyoruz…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı