Ekonomi

Tanker Krizi ile Ortaya Çıkabilecek Ekonomik Sorunlar?

Tanker Krizi

Geçtiğimiz günlerde İran’ın yaptığı açıklamaya göre 2 tanker gemisinin alıkonulduğunu açıklamıştı. Bu alıkonulan tankerlerin birinin İngiliz birinin Liberya tankeri olduğu da açıklandı. İran hükümet yetkilisinden olayın ardından yaptığı açıklamaya göre “İngiliz deniz taşımacılığına, bir süre bölge dışında kalmasını istedik.” ifadesini kullanmıştı.(Tanker Krizi)

"<yoastmark

İran İngiltere’ye ait tanker Steno İmpero’yu, denizcilik kurallarına uymadığı gerekçesiyle alıkoyduğunu açıkladı. Ancak Liberya bandıralı tanker Mesdar’ın alıkonulmasına son verildiğini açıklamıştı.

İran’ın Hürmüz Boğazı’nda biri İngiltere biri de Liberya’ya ait 2 petrol tankerini alıkoymasın’dan sonra petrol ve gaz fiyatlarında değişiklikler yaşandı. Bu durum bankacılık ve enerji sektörü için sıkıntı teşkil etti.

Petrol ve gaz fiyatlarındaki dalgalanmalar krizin derinleşmesiyle birlikte uçuşlar yaşanabilir. Çünkü Hürmüz Boğazı’nın coğrafi konumu bakımından geçiş yolu olduğu için petrol ve gazların sevkiyatları aksayabilir. Bu da tanker krizinin petrol ve gaz arz ve talebini etkileyeceği düşünülüyor.

İşlerinin uzmanları analistlere göre yaşanan bu krizin küresel ekonomileri de sıkıntıya sokabileceği düşünülüyor.

"<yoastmark

Rice Üniversitesi Enerji Çalışmaları Merkezi müdürü Ken Medlock’un yaptığı açıklamaya göre, savaşın patlak vermesiyle birlikte petrol ve gaz fiyatlarının varil başına 100 dolara kadar çıkabileceğini söyledi. Fakat bölgeden yapılan ihracatın eski seviyelere gelmesiyle bu fiyatların 80 dolar seviyesine kadar inebileceğini düşünüyor.

Yani Rice Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre bu tanker krizinin derinleşmesi halinde petrol ve gaz fiyatlarının varil başına 100 dolara kadar çıkabileceğini söylediler. Fakat krizin hemen çözümü halinde yakın bir tarihe kadar varil başına 80 dolara kadar düşebileceğini açıkladılar.

Saxo Bank A/S’de Emtia Stratejisti Ole Sloth Hansen’in açıklamalarına göre, ham petrol fiyatlarında küresel talebin olumsuz etkilerinin ortaya çıkmasından önce fiyatların varil başına 90 dolara yükselebileceğini vurguladı. Fiyatların ulaşacağı seviyenin Hürmüz Boğazı’nda güvenli geçişin sağlanmasına bağlı olduğunu vurguladı.

"<yoastmark

Peki siz bu krizin ardından ne düşünüyorsunuz?

Bu tanker krizi sonrası İngiltere ve İran arasında bir savaş ortamı doğabilir mi?

Bu tanker kriz sonrası Türkiye’de petrol fiyatları etkilenir mi?

Yorumlarınızı bekliyoruz…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı