Ekonomi

Türkiye Ekonomisi ve Amerika-Çin Savaşı

Türkiye başta olmak üzere çoğu ülkede oluşan ekonomik sıkıntılar gün geçtikçe artış göstermektedir. Bunun en büyük örneklerini Euro, Dolar gibi yabancı para birimlerinin ülkemiz para biriminin karşısında değer kazanmasıyla görebiliriz. Ayrıca, temel ve özel gereksinimlerin karşılanması maksadıyla ödenen ücretlerin artış göstermesiyle gözlemleyebiliriz.

Belli dönemlerde oluşan ekonomik sıkıntı ve ülkeler arası yaptırımların bedeli son zamanlarda daha da ağır olmaya başladı. Peki, ülkemiz ve daha birçok ekonomik anlamda evrensel güçsüzlük çeken ülkelerin bu durumda sıkıntı yaşamlarının sebebi nedir?

Türkiye Ekonomisi ve Amerika-Çin Savaşı
Türkiye Ekonomisi ve Amerika-Çin Savaşı

Ülkelerin doğal varlıklarının elverişliliği ile üretim yapmaları bu ülkelerin ihtiyaçlarının belli bir kısmını karşılamaktadır. Lakin gelişim sağlamayı amaçlayan toplumlar yalnızca kendi ürettikleri ürünleri değil aynı zamanda imkân bulamadıkları alanlarda da üretilen ürünleri elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu bağlamda hedeflenen amaç, koşulların elverişliliği ile üretimin yapılmasıdır. İmkân oluşturulamayan alanlarda ise eksiğin diğer devletlerle ticaretler gerçekleştirilerek kapatılmasıdır.

TİCARET SAVAŞLARI

Günümüzde ticari açıdan söz sahibi ülkelerden birisi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu ülke fast food, otomobil, savunma sanayi ve daha birçok alanda ileri gelen bir pazar payına sahiptir. Her ticaret pazarında yer alan ülkelerin isteklerinden biri de pazarda tek söz sahibi olmaktır. Önderlik ettiği alanlarda başka rakibi olmalarını istemezler. Herhangi bir rakibin olmayışı elinde tuttuğu sektörün üretilen ürünlerinin istenilen şekilde her yönü ile oynanmasına olanak sağlar. Tek üretici ve pazarlayıcı olmak satış esnasında fiyatın fahiş seviyelere çıkarılmasına, ürünün üretim gereksinimlerinin patentlenerek pazarda rakip oluşmasının engellenmesine, insanlara bu sektörün tek sahibi olduğu imajını yüklemesine olanak sağlar.

Uzak Doğunu global sektörde adı pek duyulmazdı. Bunun sebebi bu ülkelerin pazarı kendi konumları üzerinde yetmekteydi. Özellikle Çin gibi bir ülkede yasaklar yüzünden toplumda sadece ülke içi üretim ürünleri ve anlaşmalı ürünler kullanılmaktaydı. Fakat firmaların Pazar payını büyütme isteği onların Dünya geneline yayılma isteğini tetikledi. Örneğin; Apple firması, Dünya genelinde bulunması ve ürettiği ürün sebebiyle yeniliklere önderlik etmesi adının duyulması ve söz sahibi olmasına olanak sağladı. Bir onun kadar da Çin firmaları Uzak Doğu bölgesinde gelişim sağlamaktaydı.

Firmalar

Huawei gibi bir firma adı genele yayılmasa da kendi pazarında gelişim sağlamaktaydı. Çin ürünlerinin Dünya’ya pazarlananları ucuz lakin kalitesiz merdiven altı ürünler olarak geçerdi. Düne kadar böyle bilinen durumu değiştirmek isteyen Çin büyük bir sorun oluşturmuş oldu. Tabi ki de bu sorun Avrupa ve Amerika için bir sorundu. Bu zaman kadar ellerindeki pazarın büyük payını Çin fethetmişti. Adı ürünlerinin kalitesizliği ile anılan Çin malları artık, Dünya üzerinde söz sahibi diğer firma ürünlerinin kalitesi kadar kaliteli ve ucuzdu.

İstenilen seviyede fiyatının hakkını veren ürünler üretmek insanları artık pahalı ürünler almaya itmiyordu. Bu durum birilerinin canını sıktı ve müdahale etmek istediler. İşte burada devreye ambargolar ve yaptırımlar girmeye başladı.

Daha yeni duyduğumuz Google’ın Android işletim sistemini Huawei üzerinden çekmek istemesi. Huawei ise hali hazırda ürünleri üzerine kullanabileceği bir sistem olmaması lakin geliştirilmesi üzerinde çalışıyor olması durumu zorlaştırdı. Akıllıca yapılacak olan hamlenin ise desteği kesen firmanın menşei ülkesinin karşısında duran ülke ile anlaşması.

Türkiye Ekonomisi ve Amerika-Çin Savaşı
Türkiye Ekonomisi ve Amerika-Çin Savaşı

Rusya’nın Aurora işletim sistemine talip olması. Geçici olarak yapılan bir hamle bile olsa bu hareket karşıt ülkenin canını sıkmaktadır.Peki bahsi geçen bu ülkeler ticaret savaşı içerisinde olmalarına rağmen hala ayakta olmaların sebebi nedir?

Türkiye Ekonomisi ve Amerika-Çin Savaşı
Türkiye Ekonomisi ve Amerika-Çin Savaşı

DOLAR VE EURO NEDEN YÜKSEK

Ülkemizde yer edinen düşüncelerden birisi de Dolar veya Euro’nun Türk Lirası’nın karşısında değer kazanmasının sebebi TrumpErdoğan mı? Doğrudan ikisi de değil. Amerika ve Çin arasında geçen ağır ticaret savaşları ülkelerin karşılıklı yaptırımları kendi üretimini sağlayan ülkelere etkide bulunmamaktadır. Bizim ülkemiz gibi ekonomisine büyük katkıda bulunacak üretimler gerçekleştirmeyen ülkeler bu savaşın içerisinde bulunmasa da dolaylı yoldan etkilenmektedirler.

Çin’in içerisinde bulunduğu sektörler, rakip ülkelerin ticari rahatlıklarını bozmasından dolayı ambargo ve yaptırımlar bizim gibi güçsüz ülkelerin para biriminin değerini aşağıya çekmektedir. Bu nedenle alınmak istenen ürünlere para yetiştirememe gibi olaylar oluşmaktadır. Ülkece yapılması gereken şey ise adı duyulacak bir üretim alanı oluşturmak olmalıdır.

Bugün Avrupa’da olduğu gibi örneğin Almanya’da üretilen ağır sanayi ürünleri sayesinde satılan bir araba ile ülkeye istenilen ve ihtiyaç duyulan herhangi bir ürünün kolaylıkla alınabilmesi sağlanıyor. Ticari işlemlerde bir ürün istendiğinde karşılığı paranın sağlanması gerekir. Eğer para elde etmek için satacak bir ürünü üretmiyorsak o zaman bağımsız bir ekonomi oluşturamayız.

Ticaret Alanları

Ülke gelirlerini taşınabilir ve ticareti yapılabilen ürünlerden değil de vergilerden ya da cezalardan oluşturursak o zaman istenilen seviyede para birikimi oluşturamayız. İhracat yüksek olmadığında ve ithalat istendiğinde karşılığında verecek paramız olmayacaktır. O zaman da açık gün geçtikçe artacaktır. Bu da ülke hazinesinde büyük bir boşluk açacaktır.

Kısacası büyük ülkeler arasında geçen bu savaşlar altta kalan güçsüz ülkelere dolaylı yoldan etki etmektedir. Elde satışı yapılıp para getirecek ürünlerin olması yani ihracatın artmış olması demek oluşabilecek her türlü dış etmenlere karşı sağlam bir ekonominin olması demektir. Bugün almak istediğimiz ürünlerin Dolar ve Euro üzerinden işlem görmesi ve ticari savaşta para birimleri üzerinden oynamalar yapılması bizi de etkilemektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı