Yatırım Rehberi

Yatırım Rehberi

GİRİŞ

Yatırım Rehberi

İnsanlar paralarını biriktirdiklerinde, çoğu zaman tasarruflarının çoğunu banka tasarruf depozitolarına koyarlar. Bu hesaplar şu anda yıllık% 1’den az faiz alıyor, enflasyona ayak uyduramayan az miktarda. Daha büyük bir getiri elde etmek için, birçok kişi tasarruflarının bir kısmını yatırımlara ayırır. Çok çeşitli farklı yatırımlar var:

 • Bireysel hisse senetleri ve hisse senedi fonları
 • Bireysel tahviller ve tahvil yatırım fonları
 • Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı veya GYO’lar
 • Altın ve gümüş (kıymetli metaller), enerji ve tarım gibi ürünler
 • Yatırım fonları hisse senetleri ve / veya tahviller sepetleri, gayrimenkul varlıklarının sepetleri GYO’dur.

Hem ABD’de hem de yabancı ülkelerde binlerce hisse senedi, tahvil ve yatırım fonu bulunmaktadır. Federal sigortalı banka hesaplarından farklı olarak, yatırımlar daha fazla risk taşır. Birçok kişi yatırımları nasıl değerlendireceğini veya sürece nereden başlayacağını anlamıyor. Bu olduğunda, bunalmak ve vazgeçmek kolaydır, paranızı banka tasarruf hesaplarında, CD’lerde veya para piyasalarında bırakır. Bu hesaplar şu anda enflasyondan daha az kazanıyor ve bu da tasarruflarınızın satın alma gücünü düşürüyor.

NEDEN YATIRIM YAPMALISIN?

Tasarruflarınızın satın alma gücünü zaman içinde koruduğunu garanti etmenin tek yolu, enflasyon oranını aşan yatırımınızın karşılığını almaktır. Getiri oranınız enflasyon oranını aştığında, yatırdığınız paranın alım gücü o kadar artar. Örneğin, enflasyonun yılda% 2,5 oranında çalıştığını ve banka hesabınızdaki paranın faiz olarak yılda% 0,01 oranında kazandığını varsayalım. Bir yılın sonunda her 1 $ tasarruf 97,5 sent’lik bir alım gücüne sahiptir (1 $ + esasen faiz hariç eksi 2,5 sent satın alma gücünü enflasyondan = 97,5 sent’ten düşürmüştür).

Şimdi, bir yılda% 8 kazanılan ve enflasyonun% 2.5 olduğu bir hisse senedi yatırım fonuna yatırım yaptığınızı varsayalım. Bir yılın sonunda, yatırdığınız her 1 $ ‘ın 1.055 $’ lık bir satın alma gücü vardır (1 + 8 sent eksi – 2.5 sent enflasyondan kaynaklanan satın alma gücü kaybı = 1.055 $). Yatırım yapmak için önemli sebeplerden biri, yatırımlarınızın satın alma gücünü korumaktır.

Yatırım yapmak için ikinci bir neden de servet büyümektir. Yatırım yaptığınız paraya müdürünüz adı verilir ve yatırımın ne kadar büyüdüğü sizin karınızdır. Yatırım yaptığınız karları yeniden yatırırsanız, faiz artırımı olarak adlandırılan ve birleşik faiz olarak adlandırılan ve Albert Einstein’a göre en güçlü bir güç olduğu için ilgi kazanıyorsunuz. Bazı örneklere bakalım:

 • Diyelim ki 20.000 $ ‘lık bir ana yatırım yapın ve 20 yıl boyunca oturmasına izin verin.
 • Yatırımınız yılda ortalama% 10 getiri elde eder.
 • 20 yıllık bileşik büyümenin ardından, yatırımınız 134.550 Dolar değerinde

Başka bir örnek almak için:

 • Ayda 100 $ yatırıp 25 yıl yatırım yapmaya devam ettiyseniz
 • Yatırımınızı bir hisse senedi fonunun yılda% 10 kazandığını varsayalım.
 • 25 yılın sonunda yatırımınız 133.789 $ değerinde olacak

Daha korkunç olanı yatırım hakkında daha az şey biliyoruz, bunu yapmak. Yatırım yapma korkusunun üstesinden gelmenin ilk adımı, yatırım dünyası ve farklı yatırım fırsatları hakkında bazı temel bilgileri öğrenmektir. Öyleyse başlayalım.

PİYASALAR NASIL ÇALIŞIYOR?

İnsanların yapabilecekleri farklı yatırım türlerinden bahsetmeden önce, pazarların ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını tartışmak önemlidir. Piyasaların işleyişi bireysel yatırımcıya görünmeyecektir, ancak bu bölüm bir ticaret yaptığınızda perde arkasında neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olmak için dahil edilmiştir.

Bir sonraki bölümde tartıştığımız yatırımların çoğu – hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları ve bazı alternatif yatırımlar – kamu piyasalarında veya borsalarda işlem görmektedir. Bunlar, hisse senetlerinin, tahvillerin ve diğer yatırımların – toplu olarak menkul kıymetler – yatırımcılar arasında alınıp satıldığı merkezi yerlerdir .

Dünyada birçok menkul kıymet borsa var. Farklı şirketlerden menkul kıymetler farklı pazarlarda işlem görür, bu nedenle çoğu yatırımcı birden fazla pazarda alım ve satım işlemlerini gerçekleştirir. ABD’deki iki büyük borsa :

 •  New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) : “Büyük Tahta”, dünyanın en iyi bilinen ve en uzun süredir çalışan borsalarından biridir. NYSE bir “açık artırma borsa” dır, bu yüzden fiziksel olarak alıcı ve satıcı adına piyasada işlem yapan hisse senetleri vardır.
 • NASDAQ : Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Birliği (NASDAQ) sanal bir borsadır. NYSE ve diğer pazarların aksine, fiziksel piyasa yoktur – tüm işlemler elektronik olarak yapılır. NASDAQ’da birçok büyük teknoloji şirketi ticaret yapıyor.

Yatırımcılar, bu pazarlardaki menkul kıymetleri almak ve satmak için lisanslı aracılar kullanır. Aracı kurumlar küçük bir komisyon ya da hizmetleri için ücret alıyorlar.

endeksleri

Dünyanın dört bir yanında işlem gören binlerce hisse senedi vardır, bu nedenle piyasanın veya tüm pazarın belirli bölümlerinin nasıl çalıştığını izlemek için sonuç endeksleri oluşturulmuştur.

Birisi piyasa yukarı veya aşağı olmaktan söz ederken, genellikle piyasayı veya bunun bir bölümünü takip eden bir endeksten bahsediyorlar. Daha önemli hisse senedi endekslerinden bazıları :

 • The Dow Jones Industrial Average: The Dow, birçok yatırımcının bildiği gibi, bir bütün olarak piyasada en fazla etkiye sahip olan 30 büyük şirketin hisselerini takip ediyor. Sonuç olarak, analistler, gazeteciler ve düzenli yatırımcılar tarafından dünyanın en çok izlenen endekslerinden biridir.
 • S & P 500: Standard & Poor’s 500 Hisse Senedi Endeksi, ABD pazarının toplam değerinin% 70’ini temsil eden, ABD’de en çok işlem gören hisse senetlerinden 500’ünden oluşmaktadır.
 • Wilshire 5000: İnsanlar “toplam piyasa endeksi” nden bahsettiğinde, neredeyse tüm halka açık ABD şirketlerini izleyen Wilshire 5000’i kastediyorlar.
 •  Russell 2000: Dow Jones piyasadaki en büyük şirketleri izlerken, Russell 2000, halka açık en küçük 3.000 şirketin Russell 3000 endeksinde en küçük 2000 şirketi izler.

YATIRIM TÜRLERİ

Yeni başlayan yatırımcılar, kendilerine sunulan çeşitli yatırım seçenekleriyle bunalmış olabilirler. Bununla birlikte, meraklı yatırımcı, seçeneklerin çokluğunu bir fayda olarak görüyor, çünkü yatırımlarını çeşitlendirebilir veya birçok sepette yumurta bulunduruyorlar, böylece bir tür yatırım düştüğünde (para kaybediyor), bir başkası artabiliyor (para kazanıyor). Daha sonra farklı bir portföyün nasıl oluşturulacağını tartışacağız , ancak şimdilik, hangi tür yatırımların mevcut olduğunu ve bunlarla ilişkili avantaj ve riskleri anlayın.

HİSSE SENETLERİ

Onlar neler?

Hisse senetleri, insanların yaptığı en yaygın yatırımlardan biridir. En temelde, hisse senedi bir şirketteki hissesidir. “Hisse senedi”, “ hisse ” veya “ eşitlik ” dediğinizde, hepsi aynı anlama gelir: küçük bir şirketin parçası. Bir yatırımcı bir şirkette hisse satın aldığında veya hissedar olduğunda, şimdi o şirketin birçok azınlık sahibi arasındadır.

Şirketler işlerini büyütmelerine yardımcı olmak için hisse senedi ihraç ediyorlar. Yatırımcılar, şirketlerin halka açık pazarlardaki satış stoklarını ilk sıraladıkları İlk Halka Arzlar (Halka Arz) olarak adlandırılan olaylardan sonra hisse satın aldığında, bu, şirkete yeni pazarlara açılmasını, yeni mağazalar açmasını veya daha fazla ekipman almasını sağlamak için para kazandırır .

Bir şirket NYSE veya NASDAQ gibi kamu piyasalarında işlem gören hisse senedini iki adına sattığında, şirket halka açık bir şirkettir . Sonuç olarak, şirket, kamu piyasalarında hisse satmayan özel şirketlere kıyasla, yasaların öngördüğü şekilde işlerini ve finansmanını kamuya açıklamalıdır.

Kaynaklar:

– Kamu şirketleri ifşa etmek ne hakkında daha fazla bilgi ve ne özel şirketler dışında kamu şirketlerini setleri burada .

Yatırımcılar, hisse satın alırlar çünkü hisse senetlerinin değerinin, şirketin geneline bağlı olarak artacağını umarlar. Bir hisse senedinin değeri veya bir hisse, piyasanın şirket için algılanan değerine bağlı olarak dalgalanır, bu da şirketin küçük bir parçasının değerinin ne kadar olduğunu belirler. Halka Arz’ın ardından bir şirketin hisseleri borsada alınıp satılıyor.

Bir hisse senedinin değerini tam olarak belirleyen şey karmaşıktır ve her zaman rasyonel görünmez, ancak en temelinde hisse senedi fiyatları aşağıdakilere göre artar veya düşer:

 • Arz ve talep – eğer bir şirkette daha fazla insan hisse almak isterse, o zaman satmak isteyenlerin fiyatı artar. Bunun tersine, daha çok insan satın almaktansa stoklarını satıyorsa, fiyat düşer.
 • Yatırımcıların bir şirkete ilişkin görüşleri – bu, bazı kişilerin kafalarını sarmak için zor olsa da, bir hissenin değeri mutlaka bir şirketin kazancının veya kar marjının doğrudan bir yansıması değildir. Bu değer aynı zamanda yatırımcıların bir hisse senedinin neye değer olduğunu algılayarak belirlenir ve bir şirketin tutum ve beklentileri ile gelecekteki kazanç potansiyeli hakkındaki görüşlerinden etkilenir. Yatırımcıların algıları genellikle arz ve talebi yönlendirir. Temettü yeniden yatırımına katılan uzun vadeli alım-satım yatırımcıları için, kârlarının kabaca% 40’ı temettü alımlarının bir sonucu olacaktır.

Hisse senedi mülkiyeti aynı zamanda hissedarlara şirketin kârının bir kısmına ilişkin talepte bulunur. Şirketler bazen karlarını hissedarlara temettü olarak öderler veya hisse başına dolara ödenen hissedarlara düzenli ödemeleri yaparlar . Tüm şirketler hisse senetlerine temettü ödememektedir. Yatırımcılar temettüleri nakit ödeme olarak alabilir veya temettülerini şirkette daha fazla hisseye yeniden yatırabilirler.

Onlara nasıl yatırım yaparım?

İnsanlar genellikle komisyoncular aracılığıyla hisse satın alırlar veya bir komisyon karşılığında bir yatırımcıdan alım satım yapan bir orta parti alırlar. Yatırımcılar, genellikle aracı kurum hesaplarına bağlı bir para piyasasında nakit olarak para yatırarak aracı kurumlarla hesap açarlar. Bu hesaplardan yatırımcı hisse senetleri ve yatırım fonları alıp satabilir. Bir çok aracı kurum var ve bunlar genellikle iki kategoriye ayrılıyor. Tam hizmet komisyonculuğu hizmetleri yatırım tavsiyesi verir ve genellikle daha yüksek ücretler alırken, indirim komisyonculukları genellikle tavsiye vermez ve işlemlerde daha düşük ücretler alır. Komisyoncular ve finansal danışmanlarla çalışma hakkında ve kendi başınıza nasıl yatırım yapacağınız hakkında daha fazla bilgi için, Başlangıç bölümümüzü inceleyin .

İnsanlar hisse satın aldıklarında, bir hisse senedi sertifikası veya bir şirkette sahipliğini kanıtlayan bir kağıt parçası aldılar. Şimdi, tüm işlemlerin çevrimiçi olarak yapılmasıyla, yatırımcıların portföylerini kontrol etmek, aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerindeki hisse senetlerini almak ve satmak için sadece aracı hesaplarına giriş yapmaları yeterlidir.

Farklı stok çeşitleri var mı?

İki çeşit stok vardır:

– Genel hisse senedi : Genel olarak, yatırımcılar hisse senedi alıp satarken, genel hisse senedi ticareti yaparlar. Önceki bölümde ne hisse senedi olduğunu anladığımızda, genel hisse senetlerini tartışıyorduk: bir şirkette küçük bir hisse.

–  Tercih edilen hisse senedi : Tercih edilen hisse senedi, adi hisse senedi kadar yaygın bir şekilde işlem göremez veya mevcut değildir ve çoğu yatırımcı tercih edilen hisse senedine sahip değildir. Bilmeniz gereken şey şudur:

 • Tercih edilen hisse senedi, genellikle temettüleri değişebilen hisse senetlerinin aksine, garantili ve sabit bir temettü oranına sahiptir.
 • Bir şirket iflas ederse ve tasfiye ederse (veya alacaklılarını ödemek için varlıklarını satarsa), borçlar ödendikten sonra, tercih edilen hissedarlar ortak hissedarlardan önce para görür.
 • Tercih edilen hisse senedi çağrılabilir olabilir; bu, şirketin hissedarlardan istediği zaman hisse almayı seçebileceği anlamına gelir.

Hisse senetleri farklı sınıflarda da olabilir, bu yüzden bir şirket hisse senetlerinin A Sınıfı hissesini ve B Sınıfını önerebilir. Bu sınıfları farklı kılan genellikle oy hakkıdır, bu nedenle A Sınıfı pay sahiplerinin B Sınıfı’ndan daha fazla oy hakkı vardır. yüksek stok sınıfları için daha yüksek yatırım maliyetidir.

Hisse senedi sahibi olmanın faydaları nelerdir?

 • Hissedarlar bir şirketin bir parçasına sahiptir – yani şirketler iyi işler yaptığında, hissedarlar iyi işler yapar.
 • Şirketlerin işletilmesinden hissedarlar sorumlu değildir – bunun yerine işletmeleri işletmek için yönetim tutulur; işleri şirketin hissedarlar için değerini artırmaktır. Eğer yönetim işini iyi yapıyorsa, hissedarlar bir şey yapmak zorunda kalmadan para kazanırlar.
 • Bazı hisse senetleri temettü ödemesi nedeniyle, hissedarlar kârın bir kısmını alırlar
 • Hisse senetleri faiz getirisi ile yüksek getiri oranlarında büyüyebilir
 • Stoklardan elde edilen büyüme emeklilik, eğitim, ev satın alma veya herhangi bir sayıda yaşam ihtiyacında uzun vadeli tasarruf sağlamak için kullanılabilir.

Hisse senedi sahibi olmanın riskleri nelerdir?

Temelde:

– Hisse senedi sahibi olma riski, hisse senedi değerlerinin değer kaybetmesi veya düşmesidir.

 • Yatırımcılar yatırım yaptıkları anapara bir kısmını kaybedebilir veya
 • Yatırımcılar yatırım yaptıkları anapara toplamını kaybedebilir

Bununla birlikte, bu risk – yatırımcıların başlangıçta yatırdıkları değerin bir kısmını veya tamamını kaybedebilir – aslında hisseye sahip olmanın faydalarından biridir: tüm hissedarların riske atması gereken yatırımlarının değeridir. Eğer bir şirket iflas ederse, yasal bir sorun yaşarsa ya da borcu varsa, yatırımcılar şahsen sorumlu değildir. Bir şirket iflas ederse, yatırımcıların şirket alacaklılarını ödemek için evlerini, araçlarını veya diğer varlıklarını satmak zorunda kalmayacak – ancak hisse senedi fiyatlarındaki düşüşün etkilerini hissedecekler.

TAHVİLLER

Onlar neler?

Tahviller , esasen yatırımcıların projeler, projeler veya diğer girişimler için şirketlere veya devletlere verdiği kredilerdir. Hisse senedi satın alırken hissedarlar şirkette mal sahibi olduklarında, tahvil aldıklarında yatırımcılar alacaklı olurlar.

Yatırımcılar bono satın aldıklarında, tahvil ödenene veya vadeye kadar tahvilin değerine dayalı olarak (genellikle iki yılda bir veya yılda bir) belirli aralıklarla faiz alırlar.

Diyelim ki 10 yıl vadeli 1000 dolar değerinde bir tahvil satın alıyorsunuz.

 • Bu, önümüzdeki 10 yıl içerisinde tahvil ihraç edenin (tahvili sunan şirketin veya devletin) tahvilin 10 yıl içinde olgunlaşmasına kadar faiz ödemesi anlamına gelir. Vade sonunda, ihraççı tahvil sahibine önceden yatırdıkları tam 1000 $ ‘ı ödeyecek.
 •  Bu tahvilin % 5’lik bir faiz oranı veya kuponu varsa , bu, tahvil verene tahvil olgunlaşana kadar yıllık olarak 50 ABD Doları ödeyeceği anlamına gelir.
 • Tahvilin tutulduğu 10 yıl boyunca, tahvil sahibine 10 yıl boyunca yılda 500 dolar faiz = 500 dolar alacak).

Onlara nasıl yatırım yaparım?

Bazı tahviller doğrudan ihraççıdan satın alınabilir. ABD’de federal hükümet tarafından ihraç edilen tahviller, doğrudan devletten TreasuryDirect aracılığıyla satın alınabilir . Tahviller gibi çoğu tahvil, bir aracı kurum veya üçüncü bir şahıs aracılığıyla tamamlanmaktadır.

Tahviller, menkul kıymet borsalarında alınıp satılır. Tahvil vade sonuna kadar tutulursa faiz oranlarındaki değişiklikler tahvil sahibini etkilemez. Bununla birlikte, tahvil sahibi tahvili erken satmaya karar verir veya ihtiyaç duyarsa, faiz oranlarındaki değişikliklerin tahvilin fiyatını nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Eğer faiz oranları tahvilin alındığı faiz oranının üzerine çıkarsa, tahvilin fiyatı düşecektir. Eğer faiz oranları tahvilin alındığı oranın altına düşerse, tahvilin fiyatı artacaktır: Örneğin:

 • % 5 faiz oranıyla 10 yıl vadeli tahvil alımı yapıldı
 • Eğer gelecek yıl faiz oranları% 4’e düşerse ve tahvil satılırsa tahvilin fiyatı artar ve tahvil sahibi kâr eder. (% 5’lik tahvil daha fazla değerlidir çünkü yeni bir tahvil ihracından daha fazla faiz kazanmaktadır)
 • Ancak, eğer faiz oranı gelecek yıl% 6’ya yükselirse,% 5’lik tahvil yeni bir tahvil ihracından daha az değerdedir ve diğer yatırımcıların değeri azalır. Tahvil satılsaydı, zararla satılırdı.

Farklı türde tahviller var mı?

Üç tür tahvil vardır:

 • Şirketler tarafından ihraç edilen kurumsal tahviller
 • Eyaletler, şehirler, iller ve onların acenteleri tarafından verilen belediye tahvilleri
 • Federal hükümet tarafından yayınlanan ve “Hazine” olarak bilinen ABD Hazine bonosu

Bir bağın süresi değişebilir. Bazı Hazine bonoları 90 gün kadar kısa bir sürede olgunlaşırken, diğer tahviller 30 yıl sürebilir.

Tahvil sahibi olmanın faydaları nelerdir?

Yüksek dereceli tahviller, bir yatırımcının yapabileceği en güvenli yatırımlardan biridir, ancak sonuçta daha düşük getiri elde edilir. Yine de, herhangi bir yatırım portföyünün önemli bir parçasıdır.

 • Tahviller, sabit getirili güvenlik denilen şeydir; vadesi geçmiş tahvilin değeri ve ihraç edildiğinde belirlenen faiz oranı değişmez.
 • Sonuç olarak, tahviller sabit gelirli emekliler gibi yatırılan anaparalarını kaybetmeyi göze alamayan insanlar için iyi yatırımlardır.
 • Alacaklı olarak, iflas durumunda hissedarlara hissedarlara ödenir.

Tahvil sahibi olma riskleri nelerdir?

Yüksek verimli veya önemsiz tahviller, aşırı borcu olan ve tahvil sahibini temerrüt riskini telafi etmek için şirketler veya belediyeler tarafından verilir, bu tahviller genellikle daha yüksek faiz oranları öderler. Yüksek faizli bir tahvil satın alırsanız, daha fazla risk aldığınızı ve faiz ödemelerinin azalmasına veya kaybedilmesine neden olabileceğini veya ihraççının temerrüde düşebileceğini ve tahvil sahibinin yatırdıkları parayı kaybedebileceğini anlamak çok önemlidir. Bu, daha yüksek oranlı bir tahville gerçekleşebilse de, tahvilin derecelendirme oranı ne kadar yüksekse, bu meydana gelme riski o kadar düşüktür.

Çok fazla bir risk değil, ancak dikkat edilmesi gereken bir şey, bir yatırımcının bonoyu erken çekmeye karar vermesi halinde, faizini kaybedeceği ve bir ceza ödemek zorunda kalacağıdır.

Tahvillerini kârla takas etmek isteyen yatırımcılar için faiz oranlarının dalgalanması ve diğer yatırımcılara tahvillerin değerinde dalgalanma olması riski daha fazladır.

YATIRIM FONLARI

Onlar neler?

Borsalarda işlem gören binlerce hisse senedi ve tahvil vardır ve çoğu hissedarı güzel bir kuruşa mal olan, ortalama yatırımcının doğru olanlara yatırım yapma bilgisine sahip olmasına rağmen, farklı, dengeli bir portföy yaratması zor olabilir.

Bu yüzden yatırım fonları bugün milyonlarca yatırımcı için popüler bir yatırımdır. Yatırım fonu, profesyonel bir yönetici tarafından bir araya getirilen ve yönetilen hisse senetlerinin ve / veya tahvillerin toplamıdır. Yatırım fonları, yatırımcıların esas olarak çeşitli hisse senetlerine ve / veya tahvillere sahip olmalarını, ancak bireysel hisse senetleri veya tahvilleri satın almaktan çok daha düşük bir toplam maliyete sahip olmalarını sağlar.

Yatırımcılar, bir şirketin hissesini veya tahvillerini satın alacakları gibi fon satın alırlar ve aynı şekilde para kazanırlar. Yatırımcılar aşağıdaki durumlarda yatırımlarından yatırım fonu elde edebilirler:

 • Fonun varlığı veya fonun elinde bulunan hisse senetleri ve tahviller fiyatı artar. Bu, yatırımcıların daha sonra kar için satabilecekleri yatırım fonu paylarının değerini yükseltir. Yatırımcıların çoğu yatırım fonu satın aldıklarında umut ettikleri şeydir.
 • Fon tarafından tutulan hisse senetleri temettü, fon tarafından tutulan tahviller de faiz kazanıyor. Bu kazançlar daha sonra fon sahiplerine nakit olarak ödenir veya her bir fon sahibinin isteğine göre fonun daha fazla hissesine yeniden yatırılır.
 •  Fonun yöneticisi, kâr için değeri artmış hisse senetleri veya tahviller satmaktadır. Bu kazançlar, temettü veya faiz gibi fon sahiplerine ödenir.

Yatırım fonları ile bireysel hisse senetleri veya tahviller arasındaki bir fark, yatırım fonlarının günde yalnızca bir kez işlem gördüğü, piyasa kapandığında ve fonun varlıklarının fiyatlarının belirlendiği durumda işlem görmesidir. Hisse senetleri ve tahviller gün boyunca işlem görmektedir ve bunun sonucunda fiyatlar gün boyunca yükselip düşebilir.

Yatırım fonlarının, fon sahiplerine fon ücreti ve masrafları tahsil ettiğini ve tipik olarak bir fon ne kadar fazla yönetildiyse (fon yöneticisi mal sahiplerini o kadar fazla satın alır ve satarsa) mal sahiplerine o kadar fazla ödeme yapıldığını unutmayın.

Yatırım fonlarının riskleri tartışıldığında, yatırım fonlarının elde edilmesinin maliyetleri konusunda daha ayrıntılı olarak çalışacağız.

Onlara nasıl yatırım yaparım?

Yatırım fonları, hisse senetleri veya tahviller gibi aracılar aracılığıyla alınıp satılır veya doğrudan fon şirketlerinden satın alınabilir.

Farklı yatırım fonları var mı?

Dört ana tür yatırım fonu vardır:

– Hisse Senedi Fonları: adı her şeyi söylüyor – çeşitli hisse senetlerini tutan fonlar – ancak çoğu hisse senedi fonu belirli hedefleri göz önünde bulundurarak belirli hisse senedi türlerine yöneliktir. Bazı örnekler:

 • Sektörler: sektör fonları, sağlık hizmetleri, kamu hizmetleri, teknoloji, emlak veya gıda gibi belirli sektörlerde yer alan şirketlerin ihraç ettiği hisse senetlerine yatırım yapar.
 • Gelir: Gelir fonları temettü ödeyen hisse senetlerine yatırım yapar.
 • Endeks: endeks fonları S & P 500 gibi büyük hisse senedi endekslerini yansıtır ve NASDAQ Kompozit Endeks gibi tüm pazarları izleyen endeksleri gösterir. Endeks fonları pasif bir şekilde yönetilir – fon yöneticisi olan yatırım fonlarının aksine – ve böylece aktif olarak yönetilen fonlardan daha az ücret ve masraflar vardır. Yeni başlayan birçok yatırımcı için endeks fonları kolay ve ucuz bir seçenektir.

– Tahvil Fonları: hisse senedi fonları gibi, tahvil fonları da dahil olmak üzere atamalara dayalı tahvil çeşitlerini barındırır:

 • İhraççı: hükümet, belediye veya şirket
 • Endeks: fonlar toplam tahvil piyasasını, 10 yıllık tahvillerin tamamını veya diğer endeksleri izleyebilir
 • Not: tahviller, temerrüt riskini gösteren notlarla derecelendirilir

– Para Piyasası Fonları: bir miktar tahvil gibi para piyasası fonları da şirketler, belediyeler, federal hükümet ve kurumları tarafından verilen kısa vadeli yatırımlara yatırım yapan düşük riskli fonlardır.

– Yaşam Döngüsü veya Hedef Tarih Fonları: Yaşam döngüsü fonları olarak da bilinir, bu fonlar emeklilik için planlama yapan yatırımcılar için popüler bir seçimdir.

 • Bu fonlar, hisse senedi ve bono fonlarının bir karışımını elinde bulundurur ve her birinin yaşını ve emekliliğine beklenen zamanı (“hedef tarih”) için her birinin yüzdesini ayarlar.
 • Örneğin, 20 yaşında birinin 65 yaşında planlanmış bir emeklilik hedef tarihi olan bir Yaşam Döngüsü fonu açtığını varsayalım.
 • Başlangıçta, fon neredeyse tamamen hisse senedi yatırım fonlarına yatırılacaktı. Kişi yaşlandıkça, fon otomatik olarak ancak kademeli olarak daha az hisse senedi yatırım fonlarına ve daha yüksek bir tahvil fonlarına dönüşür.
 • Bu fonlar, zamanları ve kendi yatırım araştırmalarına ilgi duymayanlar için mükemmel bir seçimdir. Onları satın alabilir ve yatırımlarınızı unutabilirsiniz. Eğer Yaşam Döngüsü fonunuz iyi çeşitlendirilmiş bir endeks fonuysa, endeksten olduğu kadar emin olabilirsiniz.

Yatırım fonlarına sahip olmanın faydaları nelerdir?

– Onları yönetmek zorunda değilsin. Profesyonel bir fon yöneticisi bir fon içindeki tüm alım satım işlemlerini gerçekleştirir ve bir fonun sahip olduğu hisse senetlerini, tahvilleri ve diğer yatırımları seçer. Hisse senedi araştırma ve portföy varlıklarını yönetme zamanı olmayan yatırımcılar için yatırım fonlarına alışmak, yatırım yapmaya başlamanın ve bir profesyonelin yardım almasının kolay ve nispeten ucuz bir yoludur.

– Yatırım fonları portföyünüzü çeşitlendirmeye yardımcı olur. Akıllı yatırımcılar risklerini farklı endüstrilerdeki farklı varlık türlerine yatırım yaparak yayarlar. Bu şekilde, hisse senetleri düşüp bonolar yükseldiğinde ya da bir sektör diğeri olmasa da bir sanayi iyi işler yaparken bütün yumurtalarınız bir sepette değildir.

 • Yatırım fonları, ortalama bir yatırımcının çeşitli sektörlerde birçok, birçok menkul kıymete sahip farklı bir portföy sahibi olmasını finansal olarak mümkün kılmaktadır. Yatırım fonları yüzlerce varlık tutabilir. Ortalama bir yatırımcı, varlıkların maliyeti nedeniyle bu kadar çeşitli hisse senetlerini veya tahvillerini satın almak için kaynaklara ve genellikle bu işlemlerle ilgili aracılık ücretlerine sahip değildir.

– Çok çeşitli yatırım fonları var. Herhangi bir amacı olan herhangi bir yatırımcı – 30 yıl içinde emekli olmak veya gelişmekte olan pazarlara yatırım yapmak veya tüm piyasayı izlemek gibi – bu hedeflere ulaşmada yardımcı olacak bir fon bulabilir.

Yatırım fonlarına sahip olmanın riskleri nelerdir?

Bir yatırım fonuna sahip olma riski herhangi bir yatırımla aynıdır – herhangi bir yatırım garantisi yoktur. Piyasalar öngörülemez olduğu için yatırım fonları para kaybedebilir ve profesyonel yöneticiler bile kötü yatırımlar yapabilir.

“Risk” olmasa da, yatırım fonlarına dikkat edilmesi gereken bir şey yatırımcılara ödenen ücret ve giderlerdir. Yatırım fonlarının oluşturulması ve yönetilmesi pahalıdır ve fon yaratıcıları ve yöneticileri için para kazanma girişimleridir. Genellikle, yatırım fonları aşağıdakiler için daha yüksek ücretler alır:

 •  Yönetim: fon yöneticisi işleri için bir ücret alır.
 • Yüksek işlem hacmi: Menkul kıymetler alınıp satıldığında, işlem ücretleri fon giderlerinin bir parçasıdır. Genel olarak, aktif olarak yönetilen bir fon ne kadar – yani, fon dahilinde daha fazla menkul kıymet alıp satılırsa – o kadar fazla yatırımcıya borçlandırılır.
 • Satış bedeli: Bazı yatırım fonları, sadece fon alımı için bir ücret talep eder. Bunlara yük fonu denir ; Bir satış ücreti talep etmeyen yatırım fonlarına yüksüz denir .

Yatırımcıların bir yatırım fonunun gider oranını ( yatırım fonlarına geri yatırılan fonun varlıklarının yüzdesi) ve bunun yatırım fonunu onlar için iyi bir yatırım yapıp yapmamasını anlamaları çok önemlidir . Harcama oranı arttıkça, bir fonun ücretleri yatırım tasarrufunuzla o kadar fazla yer.

Genellikle, harcama oranı ne kadar düşük olursa, o kadar iyidir. Her ne kadar bir harcama oranı sadece yüzde bir ya da iki olsa da zamanla artırabilir.

Örneğin, bir endeks fonu:

 • % 0,18 gider oranına sahiptir.
 • 10.000 dolarlık bir müdür ile
 • Yatırımcı 10 yıl boyunca 230 dolar ücret ödüyor.

Ancak aktif olarak yönetilen bir şeye bakarken:

 • % 1,75 gider oranına sahiptir.
 • 10.000 dolarlık bir müdür ile
 • Yatırımcı 10 yıl boyunca 1.856 dolar ödüyor.

Yatırım fonları için yatırım fonları eklenebilir, aksi takdirde emekliliğe veya bir eğitime gidecek olan zor kazanılmış birikimlerle yemek yiyebilir, ancak bunun yerine kendilerini fon yöneticisinin cebinde bulabilirsiniz. Aktif olarak yönetilen fonlara karşı pasif olarak yönetilen endeks fonlara yatırım yapmanın maliyeti ve sonuçları üzerine bir takım çalışmalar yapılmıştır. Aktif alım satımın vergi etkilerinin yanı sıra ekstra yönetim ücretleri ve giderleri de dikkate alındığında, yatırımcıların pasif olarak yönetilen fonlarla daha iyi başa çıkabileceği söylenebilir. Aktif olarak yönetilen fonlar için güçlü bir pazar olduğu söyleniyor, bu yüzden yatırım fonlarını araştırırken yatırım yapmadan önce satış yüklerini ve harcama oranlarını araştırdığınızdan emin olun.

Kaynaklar:

 • Yatırım fonları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, akıllıca yatırım yapma konusundaki bu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kılavuzuna bakın .
 • Yatırım fonlarını araştırırken, ücret ve harcamaların 18.000’den fazla yatırım fonu için yatırımınızı nasıl etkileyeceğini anlamak için bu Analizör’ü kullanın.
 • Bu alıcının yatırım fonu yatırım rehberine göz atın : Bir Fonun Geçmiş Performansından Fazlasını İnceleyin .

BORSA YATIRIM FONLARI (ETF)

Onlar neler?

Bir Borsa Yatırım Fonu’nu, ya da ETF bir hisse senedi gibi işlem edilen bir yatırım fonu gibi. ETF’ler endeks, emtia veya çeşitli varlıkları izleyebilir, ancak günde bir kez işlem yapan yatırım fonlarının aksine, piyasa açıkken gün boyunca işlem görebilir.

Onlara nasıl yatırım yaparım?

Yatırımcılar ETF’leri hisse senetleri veya tahviller gibi alıp satabilirler – brokerlar aracılığıyla ticaret yaparak.

Farklı ETF türleri var mı?

Yatırım fonları gibi, pazarın, endekslerin veya endüstrilerin farklı bölümlerini takip eden birçok farklı ETF vardır.

ETF sahip olmanın faydaları nelerdir?

ETF’ler aşağıdakiler de dahil olmak üzere yatırım fonlarının aynı faydalarının çoğuna sahiptir:

 • Portföyünüzü çeşitlendirmeye yardımcı olurlar
 • Yatırımcıların birçok farklı türde menkul kıymete sahip olmasını mümkün kılıyorlar
 • Onları yönetmek zorunda değilsin
 • Pek çok farklı türde menkul kıymet ve sektörde iştiraki olan birçok farklı ETF var.

ETF’leri yatırım fonlarından ayıran ve bazı yatırımcılar için daha cazip hale getirebilecek olan şey şudur:

 • ETF’ler, hisse senetleri ve bonolar gibi gün boyunca işlem görebilir. Bazı yatırımcılar için bu büyük bir satış noktasıdır. Eğer bir ETF gün içinde çok iyi bir endeks izlerse, bir yatırımcı bu ETF’yi satın alabilir ve sadece birkaç saat sonra bir kar için satabilir.
 • ETF’ler çok düşük harcama oranlarına sahiptir, genellikle en düşük harcama oranına sahip yatırım fonlarından bile çok daha düşüktür.

ETF sahip olmanın riskleri nelerdir?

ETF’lerin riskleri de her türlü yatırımla aynıdır: hiçbir yatırım kesin bir şey değildir. ETF’ler, düşen endeksleri veya değer kaybeden menkul kıymetleri takip edebilir.

ETF’ler hakkında bir not , ancak mutlaka bir risk değil: ETF’ler düşük harcama oranlarına sahip olsalar da, bir aracı kurum aracılığıyla satın alındıklarında komisyon masraflarına girerler. Daha düşük harcama oranına sahip olmanın faydalarını ihmal etmediklerinden emin olmak için bu ücretleri araştırın.

MEVDUAT SERTİFİKALARI

Mevduat sertifikaları (CD’ler) düşük riskli ancak düşük getirili yatırımlardır. CD’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kapsamlı Bütçeleme ve Tasarruf Rehberi bölümümüzü inceleyin .

TAHVİLLER

Onlar neler?

Maaşlar onlar birilerinin hayatının geri kalanı için bazen bir kaç yıl, gelecekte düzenli bir gelir ödemek çünkü çoğu zaman emeklilik için planlama insanlar tarafından kullanılan bir yatırım aracıdır.

Yatırımcılar sigortacıya götürü bir miktar ödeme veya bir seri ödeme yapar ve ardından sigortacı bu paraya yatırım yapar. Yatırımcılara, rant koşullarına göre düzenli olarak ödeme yapılmaktadır. Gelirler, para yatırıldıktan hemen sonra ya da ödemeler daha sonraki bir tarihe ertelenebilir.

Yıllık gelirlere yatırım yapmanın arkasındaki amaç, daha sonra bir gelir akışı elde ederken tasarrufları arttırmaktır. Bununla birlikte, gelirlerin değerli bir yatırım olmasına rağmen gelirlerin yanı sıra bazı önemli risklerin ve giderlerin olduğunu bilmek önemlidir. Bunlara yatırım yapmaya karar vermeden önce bunları anlamanız çok önemlidir.

Onlara nasıl yatırım yaparım?

Yatırımcılar her yıl bankalardan veya diğer finans kurumlarından satın alırlar.

Farklı tür gelirler var mı?

Üç farklı çeşitte gelir vardır:

– Sabit senetler, yatırımcının hesap büyüdükçe belli bir faiz oranını garanti eder. Ayrıca, sigorta şirketinin gelecekteki ödemelerinin, rant için ne kadar para yatırıldığına bağlı olarak belirli bir miktar için olacağını garanti ederler.

– Endekslenmiş yıllık gelirler , Dow Jones Industrial Average veya S & P 500 gibi bir hisse senedi endeksini takip eder. Bazı endekslenmiş yıllık kazanç sözleşmeleri, izlenen endeks bunu yapmasa bile yatırımcıya ödenecek bir asgari tutar içerebilir.

– Değişken yıllık gelirler sabit ve endekslenmiş yıllık gelirlerden daha risklidir, ancak daha büyük getirilerde şansları vardır. Değişken senetler yatırım fonlarına yatırılabilir ve bu nedenle yatırımcıya gelirlerinin nasıl yatırıldığı konusunda daha fazla esneklik sunar, ancak gelir miktarından yapılan ödemeler gelir miktarına bağlı hisselerin iadesine bağlı olacaktır.

Sahip olma gelirlerinin faydaları nelerdir?

– Diğer emeklilik hesaplarının yıllık olarak harcayabileceği para miktarı ile sınırı vardır. Öyle değil, ki bu, oynayan insanlar için emeklilik tasarruflarını yakalamaları için cazip bir seçenek olabilir.

– Gelirlerde vergi avantajları da vardır. Gelirlerin vergi ertelemeli bir büyümeye sahip olduğu söylenir, yani yatırım yapılan para bir gelir içinde büyürken, bunun için vergi ödemezsiniz. Yatırımcıya yıllık ödeme yapılırken vergi ödenmesi gerekecektir.

Sahip olma gelirlerinin riskleri nelerdir?

Yıllık gelirle ilgili risk, alınan gelirin türüne bağlıdır:

 • Sabit faiz oranları, belirlenmiş bir faiz oranına sahip olması ve gelecekteki ödemelerin tutarını garanti etmeleri nedeniyle düşük risklidir.
 • Endekslenmiş gelirler, belirli bir endeksi takip ettiklerinden biraz daha risklidir, ancak bazıları minimum bir ödeme garantisi verebilir.
 • Değişken kârlılıklar, değerlerinin bir kısmını veya tamamını kaybetme potansiyeli olan belirli işletmelere bağlı oldukları için en riskli olanlardır.

Harcamalarla ilgili bir başka not: bir risk olmasa da akılda tutulması gereken bir sakınca, gelirlerin yüksek ücret talep edebilmesidir. Gelirlerin tipik olarak pahalı bir yatırım ürünü olduğu düşünülmektedir.

 • Yıllık satış yapan komisyoncular veya finansal uzmanlar genellikle komisyon alırlar.
 • Değişken yıllık gelirler yüksek yıllık giderlere sahip olabilir, çünkü gider oranları da olan aktif olarak yönetilen yatırım fonlarını takip ederler.
 • Yatırımcılar, bir ranttan erken para çekmek için ağır ücretlerle (teslim ücretleri olarak adlandırılır) vurulur.

Kaynaklar:

– Değişken yıllıklıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilmeniz gereken bu SEC kılavuzuna bakın .

YABANCI ÜLKELERDE YATIRIM YAPMAK

Hisse senetlerine rahat yatırım yapmayanlar için, yatırımlarınızın% 5-8’ini yabancı hisse senetlerine ayırmayı düşünmeye değer. En hızlı büyüyen ekonomilerden bazıları Brezilya, Hindistan, Çin, Rusya, Vietnam ve diğerleri gibi ülkelerde ‘gelişmekte olan pazarlarda’. Bu yatırımları yapmanın en kolay ve en kolay yolu, büyük yatırım fonu şirketleri tarafından sunulan pek çok Gelişmekte Olan Piyasa Endeks Fonu gibi geniş kapsamlı endeks fonlardır. Avrupa’yı ve dünyanın diğer bölgelerini indeksleyen fonlar da var. Vanguard, uluslararası piyasalara geniş bir şekilde maruz kalınmasını sağlayan bir Toplam Dünya Borsa Endeks Fonu bile sunmaktadır.

Bunları ve diğer yatırım fonlarını Morningstar aracılığıyla araştırabilirsiniz. Öncelikle veya tamamen yatırım fonları aracılığıyla yatırım yapan yatırımcılar için, Morningstar’a abone olmak dikkate alınması gereken bir konudur. Portföylerinin küçük bir kısmını yatırım fonlarında tutanlar için bu hizmetlere kütüphane aracılığı ile erişebilirler.

ALTERNATİF YATIRIMLAR

Tabii ki, yatırım seçenekleriniz sadece hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları ve senetler ile sınırlı değil. Para yatırmanın birçok yolu vardır. İşte biraz daha karmaşık ve çok daha riskli olan birkaç tane daha. Ancak, bunlar yatırımcının altın, gümüş vb. Şeylere maruz kalmasını istediği çeşitlendirilmiş bir portföyün parçası olarak düşünülebilir.

Seçenekler

Bir seçenek , yatırımcıya belirli bir süre zarfında belirli bir fiyata bir hisse senedi, tahvil veya başka bir varlık alma veya satma hakkı veren bir sözleşmedir. Alıcı, mal varlığını sonunda satın almak zorunda değildir, ancak her iki durumda da seçenek için ödeme yapmak zorundadır. Seçenekler listelenen opsiyon borsalarında alınıp satılabilir.

Daha fazla bilgi edin:

 • Opsiyon Endüstrisi Konseyi , seçenek nedir hakkında daha ayrıntılı olarak ele alıyor ?
 • Ticaret kaynakları, opsiyon hesaplayıcıları ve çevrimiçi sınıflar için Chicago Board Option Exchange (CBOE)sitesini ziyaret edin .

Vadeli

Seçenekler yatırımcılara bir varlık alma veya satma hakkı verir; Bir vadeli işlem sözleşmesi sözleşme koşullarını yerine getirmek için bir yatırımcı yükümlü. Yatırımcılar bu sözleşmeleri takas eder, çünkü daha sonraki bir tarihte belirli varlıklar için fiyatları kilitlerler. Sözleşmeyi yerine getirme tarihi geldiğinde, varlığın fiyatı mevcut piyasa fiyatından daha düşük olabilir ve böylece sözleşme kâr için satılabilir.

Söz konusu varlıklara mal denir . Daha onurlu, çok geniş kapsamlı, etkili ve karmaşık yatırım türlerinden biri de emtia futures işlemleridir. Yaygın olarak işlem gören vadeli işlem mallarının bazı örnekleri:

 • Değerli metaller (altın ve gümüş gibi)
 • Kurlar
 • Enerji (ham petrol)
 •  Maddi mallar (petrol, alüminyum, bakır ve diğer temel ürünler gibi)
 • Tarım ve hayvancılık

Daha fazla bilgi edin:

 • Vadeli işlem piyasasının temelleri hakkında bilgi edinin .
 • Ticaretin risklerini anlamaya, vadeli fiyat tablolarını nasıl okuyacağınıza ve tüketici olarak kendinizi nasıl koruyacağınıza yardımcı olacak kaynaklar için ABD Ticaret Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu Eğitim Merkezi’niziyaret edin .

Emlak

Tüm dünyada yatırım yapmanın yaygın bir biçimi, emlak yatırımları yapmaktır. Gayrımenkullerin alımı, satımı ve kiralanması (mülkler, evler, apartmanlar ve daha fazlası) geleneksel olarak borsadan daha iyi performans göstermektedir, ancak yöneten pek çok kural ve yönetmeliğe sahip karmaşık ve riskli bir endüstridir. Yatırımcılar, emlak sularını test etmeden önce gereken özeni göstermelidir.

Daha fazla bilgi edin:

 •  Herkesin kendi mülkünü yönetme zamanı veya isteği yoktur, ancak yatırımcıların emlak piyasasına karışmasını engellemesi gerekmez. Gayrimenkul yatırımlarının yatırım fonları olan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)hakkında daha fazla bilgi edinin .
 • Ev Sahipliği Rehberimizde emlak yatırımları için daha fazla kaynak ve ipucunu inceleyin.

ALTERNATİF YATIRIMLARIN RİSKLERİ

Seçenekler ve vadeli işlemler karmaşık ve son derece risklidir. Bu yatırımları düşünmeden önce, nasıl çalıştıklarını ve içerdikleri riskleri iyice anlamak için zaman ve çaba harcamanız gerekir.

Gayrimenkul satın almak (evinize sahip olmanız dışında) içinde bulunduğunuz pazarları anlamanızı gerektirir. Mülklerinizde kendi onarımlarınızı yapabiliyorsanız, para kazanma şansınız artar. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) çeşitlendirilmiş bir mülk sepetine katılmanıza izin veren mülk sepetleridir. Bunlar, işler bozulduğunda kendi onarımlarınızı yapmanız gerekmediğine ek bir fayda sağlar.

PORTFÖY KURMAK

Yapabileceğiniz farklı yatırım türlerini ve bunlarla ilişkili yararları ve riskleri bilirsiniz. Bir sonraki adım, yatırım portföyünüzü veya hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları ve diğer yatırımlarınızı oluşturmaya başlamaktır .

RİSK TOLERANSINIZI BULMA

Portföy oluşturmadaki ilk adım, hisse senetleri veya tahviller almak için acele etmektir. Bundan önce, akıllı bir yatırımcı, portföyünü bundan sonra nasıl oluşturduklarına rehberlik etmek için risk toleranslarını belirleyecektir. Bu dört faktör, portföyünüzde ne kadar risk almak istediğinizi belirlemeye devam etmelidir.

 1.  Yatırım Amaçlarınızı Belirleyin

Neden yatırım yapıyorsun? Birkaç on yıl içinde emeklilik için mi yoksa yakın gelecekte satın almayı umduğunuz bir ev için mi? Hedeflerinizi değerlendirerek ve gerçekçi ve ulaşılabilir olduklarından emin olarak, yatırım stratejinizi belirleyebilirsiniz.

2. Yatırım Tarife Nedir? 

Bu önceki adımda el ele gider. Emekli olmayı planlıyorsan, ne kadar zamanın var? 30 yıl mı yoksa daha erken emekli olmak mı istiyordun? 10 yıl sonra bir ev için para biriktiriyor musunuz, yoksa 2 yıl içerisinde satın almayı mı umuyorsunuz? Cevap, portföyünüze dahil ettiğiniz yüksek riskli, yüksek getirili yatırımlar ve düşük riskli, düşük getirili yatırımların karışımını etkiler.

3. Yatırım yaptığınız para sizin için ne ifade ediyor? 

Başka bir deyişle, yatırımınızdan para kaybetmeyi göze alabilir misiniz? Diyelim ki 10.000 dolar yatırım yapmak istiyorsun. Eğer net değeriniz 50.000 dolar ise ve bu parayı 2 yıl içinde bir ev almak için kullanmanız gerekiyorsa, yüksek riskli bir yatırımda kaybetmeyi göze alamazsınız. Bununla birlikte, 75.000 dolarlık net bir değeriniz varsa, riski daha kolay bir şekilde üstlenebilirsiniz. Yatırım yapmak istediğiniz paranın yatırım hedeflerinize ve finansal durumunuza göre sizin için ne anlama geldiğini öğrenin

4. Kişiliğiniz Nedir – Riskten Kaçınmak mı yoksa Riskten Kaçmak mı?  

 

Kendinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz – portföyünüz sizin bir yansıması olsun. Rahatsız olduğunuz bir risk seviyesini ya da sizin için çok muhafazakar (yeterince riskli değil) olanları seçmeyin. Hepsinden önemlisi, portföyünüzdeki risk miktarı konusunda rahat olun.

Kaynaklar:

 • Yatırım hedeflerinizi belirlemek hakkında daha fazla bilgi edinin .
 • Forbes, kendinize riskle ilgili bu dört soruyu sormanızı önerir .
 • SEC’in risk toleransınızı değerlendirmek için neler söylediğini görün .
 • Risk toleransınızı bulmak için bu Risk Tolerans Değerlendiricisini kullanın.
 • Bunu doldurun Ben riskli toleransınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için yatırımcı Anketi’ni doldurdum .

RİSK PİRAMİDİNİN ARDINDAN

Artık yatırım hedefleriniz ve hedefleriniz doğrultusunda risk toleransını bildiğinize göre portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Farklı risk seviyeleri içeren yatırımlarla farklı bir portföy oluşturmak önemlidir. Tamamen yüksek riskli, yüksek kazançlı varlıklara yatırım yapmak istemezsiniz; Aynı zamanda, sadece düşük riskli tahvillere ve CD’lere yatırım yapmak portföyünüzün büyüme potansiyelini sınırlar.

Akıllı yatırımcılar, risk dengesi ile portföy yaratırlar. Birçok yatırımcı portföyünü planlamaya yardımcı olmak için risk piramidi adı verilen bir yatırım aracı kullanır.

Risk Piramidi
Kaynak ]

baz

Risk temelinde piramit düşük veya risk içermeyen yatırımlar ve aşağıdakileri içeren varlıklardır:

 • Nakit
 • CD’ler
 •  Para Piyasası Hesapları
 • Tasarruf Hesapları
 • Devlet tahvili ve borcu

Pazarın düştüğü veya daha yüksek riskli yatırımların zorlaştığı dönemlerde yardımcı olması için bu muhafazakar veya düşük riskli yatırımların güçlü bir temelini oluşturmak önemlidir.

Orta

Piramidin ortasında orta riskli yatırımlar var, ancak daha yüksek getiri şansı. Bu yatırımlar şunları içerir:

 • Hisse senetleri
 • Bazı şirket tahvilleri gibi daha yüksek getirili tahviller ve borçlar
 • Yatırım fonları
 • ETF
 • Uluslararası endeks, maruz kalmak istediğiniz dünyanın alanlarından fonlar. Alternatif olarak, Vanguard’ın Toplam Dünya Stok Endeksi Fonu gibi çok geniş kapsamlı bir portföyü düşünebilirsiniz.

Bazı insanlar hangi düzeyde tahsisat düzeyine en rahat hissettiğinize yatırım yapmadan önce karar vermeniz gerektiğini düşünüyor. Örneğin, piyasadaki dalgalanmalara daha az toleranslı olduğunuzu biliyorsanız,% 40 hisse senetleri ve% 60 tahvil tahsisatıyla kendinizi rahat hissedeceğinize karar verebilirsiniz. Diğerleri, piyasadaki dalgalanmalarla, portföylerinin% 60-80’ini hisse senetleri ve geri kalanını tahvil etmek istedikleri için rahat hissedebilir. Toleransınız ne olursa olsun, yüzde olarak tahsis etmeye karar verirseniz, o zaman yılda bir kez yüzde tahsisleriniz çok uzaksa yeniden dengelemeniz gerekir.

zirve

Piramidin tepesinde, seçenekler ve gelecekler gibi en riskli yatırımlar var. Zirve, risk piramidinin en küçük kısmıdır çünkü yatırımcılar genellikle portföylerinin en küçük kısmını en yüksek riskli yatırımlarda tutmak isterler. Bunlara yatırım yapmak istemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar enflasyona karşı bir önlem olarak altın ve gümüşe para koymak veya gayrimenkul veya GYO’lara veya diğer alternatif yatırımlara yatırım yapmak gibi bu seçenekleri izlemek istemektedir.

Bir yatırımcının piramidini nasıl orantıladığı – piramidinin ne kadarı temelde (konservatif yatırımlar) ve zirvede ne kadarının (yüksek riskli yatırımlar) her bir yatırımcının hedeflerine ve risk toleransına bağlıdır. Bir sonraki bölümde, farklı risk tolerans düzeyleri için bazı farklı yatırım portföylerine göz atacağız.

ÖRNEK PORTFÖYLER

Aşağıdakiler, farklı risklere sahip olan ve bu portföy dağıtımlarını kullanarak yatırım yapabilecek portföy örnekleridir. Farkedebileceğiniz gibi, bir portföydeki risk miktarı yaşamın farklı aşamalarında değişebilir.

Bu nedenle, zaman zaman yatırımcıların portföylerini yeniden dengelemesi veya portföylerindeki tahsisatları değiştirmesi önemlidir . 20’li yaşlarına yatırım yapmaya başlayan bir kişi riskli bir portföyle başlayabilir, ancak zamanla muhafazakar bir portföye yeniden denebilir.

muhafazakâr

Muhafazakar bir portföy, yatırıma dikkatli bir yaklaşım gösteren bir portföydür. Bu, risk toleransı düşük bir portföy.

– Hedefler:

 • Değeri korumak
 • Enflasyona karşı korumak için
 • Küçük bir getiri sunmak için
 • Değer kaybetmemek

– Tahsisler:

 • % 70-75 sabit gelirli menkul kıymetler (tahviller, CD’ler, para piyasası hesapları)
 • % 15-20 hisse senetleri (hisse senetleri ve yatırım fonları)
 • % 5-15 oranında nakit tasarrufu

– Bu Yolla Kim Yatırım Yapabilir?

 • Piyasadaki dalgalanmalardan kaçınmak isteyen kişiler, örneğin:
  • Emekliliğe yaklaşan insanlar
  • Emekliler
  • Yaşam için para ödemeye ihtiyaç duyan insanlar yakın gelecekte kolej veya ev gibi ihtiyaçlar

ılımlı

Ortalama bir risk toleransı ve yatırımları için daha uzun bir zaman dilimi olan bir yatırımcı, orta derecede riskli bir portföy oluşturmayı seçebilir. Orta derecede riskli bir portföy, muhafazakar bir portföyden daha hisse senetleri üzerinde daha ağırdır ve bu nedenle büyüme şansı daha yüksektir, ancak aynı zamanda, piyasadaki dalgalanmaları veya potansiyel zararları azaltmak için bazı sabit gelirli menkul kıymetlere ve nakit paraya sahiptir.

– Hedefler:

 • Uzun vadeli büyümek
 • Bileşik faiz kazanmak
 • Risk ve ödülü dengelemek için

– Tahsisler:

 • % 50-55 hisse senetleri
 • % 35-40 sabit gelirli menkul kıymetler
 • % 5-10 nakit tasarrufu

– Bu Yolla Kim Yatırım Yapabilir?

 • Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen ve psikolojik olarak kaçınılmaz olarak meydana gelen ve zaman zaman meydana gelen piyasa dalgalanmalarına dayanabilen insanlar önemli olabilir:
  • Bir üniversite eğitimi için tasarruf veliler ve en az beş yıl boyunca bu parayı gerektirmez
  • Emekliler, bir ev veya diğer uzun vadeli yaşam ihtiyaçları için uzun vadeli tasarruf sağlayan işçiler

Riskli

Riskli bir portföy en yüksek getiri potansiyeline sahiptir, aynı zamanda en büyük kayıp potansiyeline sahiptir ve piyasanın iniş ve çıkışlarına en duyarlı olanıdır. Bazı uzun vadeli yatırımcılar portföylerinin bir bölümünü bu tür tahsisatlara ayırabilir.

– Hedef:

 • Yüksek getiri

– Tahsisler:

 • % 70-75 hisse senedi
 • % 15-25 sabit gelirli menkul kıymetler
 • % 0-15 nakit tasarrufu

– Bu Yolla Kim Yatırım Yapabilir?

 • Aşağıdakiler gibi güçlü piyasa dalgalanmalarına dayanabilecek uzun vadeli tasarruf sağlayan insanlar:
  • Genç yatırımcılar
  • 20-şeyler
 • Giderlerinin harcanabilir bir kısmı olan yatırımcılar

REHBER İLKELER

 •  Uzun vadeli yatırım yapın. Çok hızlı bir şekilde zengin işlem yapmak isteyen ve en son yatırım meraklarını takip eden insanlar. Akıllı, uzun vadeli alım-satım yatırımcılarına kıyasla genellikle düşük performans gösteriyorlar.
 • Bileşik faiz artıyor (bu bölümün başındaki örneklere bakınız). Bileşik faizdeki kazancınızı en üst seviyeye çıkarmak için yatırımlarınıza uzun vadeli kalın ve mümkünse, hisse senetinin ve hisse senedi yatırım fonlarının kâr payını artırmak için kâr payını yeniden artırın.
 • Aşağıdayken piyasadan çekilmeyin. Piyasalar dalgalanıyor; bu sadece onların doğasında var. Aslında, piyasa düşüşleri, değer düşüklüğüne uğramış menkul kıymetlere yatırım yapmak için mükemmel bir zaman olabilir. 2008-2009’da pazara yatırım yapmış olsaydınız, bu ülkenin gördüğü en iyi boğa pazarlarından birine katılırdınız.
 • Çeşitlendirilmiş bir portföy tutun. Yumurtalarınızı birçok sepette tutarak, bir pazar yukarı, diğeri aşağıdayken portföyünüz güçlü kalabilir ve riskinizi azaltır.
 • Hedeflerinize sadık kaldığınızdan ve finansal ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olmak için zaman zaman portföyünüzü yeniden dengeleyin.
 • Risk toleransınıza sadık kalın. Yatırdığınız yatırımları yapın ve zaman içerisinde risk toleransınız değiştikçe yatırımlarınızı ayarlayın.
 • Her zaman araştırmanızı yapın ve iyi yazıları okuyun. Ücret ve giderlerin getirinizi nasıl etkileyeceğini anlayın ve yatırım seçeneklerini buna göre karşılaştırın.
 • Yardım almaktan korkma! Komisyoncularla ve finansal danışmanlarla çalışma önerileri için Başlarken bölümüne bakın .

BAŞLAMAK

YATIRIM ARAŞTIRMASI

 • Bu Yeni Başlayanların Finansal Tablolar Rehberi, yatırım yapmadan önce bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için şirketin bilançolarını, gelir tablolarını, nakit akışını ve diğer rakamları nasıl çözeceğinizi gösterir.
 • Yatırımcıların ihtiyaç duyduğu çok önemli bilgileri bulmak  için federal EDGAR veritabanını kullanın: bir şirket yapıp yapmadığı ve yapmıyorsa (veya yapmıyorsa), bunun nedeni. Veri tabanı, halka açık şirketlerden gerekli SEC dosyalarına (periyodik raporlar gibi) erişim sağlar
 • Tüm bu sayıları bulduktan sonra, onlarla ne yaparsınız? Bir hisse senedini 12 kolay adımda analiz etmek içinbu NASDAQ kılavuzunu izleyin .

BROKERLER VE FİNANSAL DANIŞMANLARLA ÇALIŞMA

 • Bir komisyoncu veya finansal danışmanla çalışmadan önce, lisanslı olduklarından emin olun ve niteliklerini öğrenin. Aracı kurumlar ve aracı kurumlar hakkında bilgi için BrokerCheck ve Yatırım Danışmanı Kamuyu Aydınlatma web sitesine gidin .
 • Komisyoncularla ve finansal danışmanlarla çalışmak konusunda haklarınızı öğrenin. Komisyoncuları ve Yatırım Danışmanlarını Kontrol Etmek İçin Bu İpuçları bölümünü okuyun.
 • Bir finansal danışmana karar vermeden önce onları tanıyın. AARP, bu Mali Danışman Anketini kullanmanızı önerir ve ayrıca Yatırımlarınızla ilgili Sormanız Gereken Sorular da vardır .
 •  Finansal danışmanlar çeşitli yatırım ürünleri sunar. SEC, ürünlerine yatırım yapmadan önce bu soruları sormanızı önerir .

KENDİNİZE YATIRIM YAPMAK

Profesyonel finansal tavsiyeye ihtiyaç duymayan veya komisyoncu ücretlerinden ve diğer harcamalardan ödeme yapmak istemeyen yatırımcılar için, birçok indirim komisyonculuğu seçeneği bulunmaktadır. Bu indirim brokerleri, tam hizmetli bir broker gibi emir alıp satarlar, ancak komisyonu düşürürler. İndirim brokerleri ayrıca herhangi bir finansal tavsiye sağlamazlar.

Bazı popüler indirim aracısı seçenekleri şunlardır:

 • Öncü
 • Scottrade
 • TD Ameritrade
 • E * Ticaret
 • Charles Schwab
 • doğruluk
 • USAA
 • Amerikan Yüzyıl

Bir indirim aracısı seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörler:

– Ticaret komisyonu alıyorlar mı?

 • İşlem başına mı, yoksa işlem seviyesine göre değişiyor mu (kaç tane hisse alınıyor veya satılıyor)?

– Hesap açmak için minimum var mı?

– Döviz alış verişinde bulunuyorlar mı?

– Kendi yatırım fonu veya endeks fonlarını sunuyorlar mı? Çoğu zaman indirim brokerleri, piyasadaki en düşük harcama oranlarından bazılarıyla ücretsiz fon seçenekleri sunar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı